Tiskové zprávy

Téměř čtvrtmilionový výtěžek, dvojnásobná účast i mimořádné výkony. Takový byl čtvrtý Půlmaraton pro Sdílení

Téměř čtvrtmilionový výtěžek, dvojnásobná účast i mimořádné výkony. Takový byl čtvrtý Půlmaraton pro Sdílení

244 830 Kč. To je přesná částka, kterou se při čtvrtém ročníku Půlmaratonu pro Sdílení podařilo podpořit péči o umírající a nevyléčitelně nemocné v domácím prostředí. Ve srovnání s loňskem závod zaznamenal dvojnásobně větší účast a rovněž nechybělo mnoho k tomu, aby byl znovu překonán rekordní čas.

„Nebojím se říct, že letošní ročník se vydařil po všech stránkách. Kromě krásného počasí jsme opět zaznamenali vysoký zájem o tuto akci a ve srovnání s loňskem se postavil na start dvojnásobný počet běžců,“ neskrývala své nadšení vedoucí fundraisingu a PR v organizaci Sdílení Eva Švecová. Rovněž poděkovala všem zúčastněným. „Velké díky patří Martinu Švecovi za skvělou organizaci závodu, společnosti Albi ČR za velkorysý dar a také všem ostatním, kteří se události zúčastnili a učinili tak sobotní dopoledne v telčských Lipkách výjimečným,“ dodává.

Právě Albi ČR přispělo k celkové vybrané částce největším dílem. Vše začalo základním darem ve výši 100 000 Kč. Poté se ale výkonný ředitel společnosti Radomír Švec rozhodl vyhlásit stejnou výzvu jako loni a přislíbil, že přispěje tisícikorunou za každou minutu pod dvě hodiny u prvního běžce. Kombinace vítězného výkonu a ocenění všech běžčů nakonec znamenaly, že Albi ČR podpořilo Sdílení částkou 162 000 Kč.

Velmi pozitivně hodnotí čtvrtý ročník závodu také jeho hlavní organizátor Martin Švec. „Přijde mi, že tato akce je rok od roku krásnější. Letos se zúčastnilo přibližně 100 dospělých a 65 dětí, což je úžasné. Je vidět, že se běžcům líbí myšlenka závodu a díky tomu se povědomí o něm šíří mezi sportovní komunitou stále více. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na akci podíleli. Mimo jiné bych rád vyzdvihl práci Jirky Nerada, který měl na starosti dětské závody,“ pochvaluje si Martin Švec, který půlmaraton pořádá pravidelně od roku 2021.

Kousek od rekordu

Celkovým vítězem běhu se stejně jako v roce 2023 stal Ladislav Suk. Ten zdolal trasu dlouhou 21,1 kilometrů v neuvěřitelném čase 1 hodina, 18 minut a 17 sekund. K tomuto výkonu se propracoval průměrným tempem 3 minuty a 42 vteřin na jeden kilometr a svého nejbližšího pronásledovatele porazil o více než 16 minut.

„Jsem moc spokojen,“ radoval se vítěz v cíli. Současně přislíbil, že se do Telče v budoucnu vrátí. „Moc rád poběžím i příští rok. Závod v krásném prostředí Lipek je pro mě příjemnou změnou. Dříve jsem byl totiž zvyklý běhat především po silnici,“ říká zkušený běžec.

V roce 2023 vyhrál Suk půlmaraton v čase 1:17:26, čímž vytvořil nový rekord závodu. K jeho vylepšení mu tedy letos chyběla jen necelá minuta. „Máme doma malé miminko, takže se na mně asi trochu podepsala únava,“ říká s úsměvem.

Mezi ženami byla nejlepší Světlana Šaštinská s časem 1:46:27. Závod štafet vyhrálo družstvo s názvem PaDaPa. Její členové se s trasou vypořádali za 1 hodinu, 35 minut a 39 vteřin.

Půlmaraton pro Sdílení plánuje Martin Švec uspořádat také příští rok. Opět se poběží v květnu v telčských Lipkách. Závod se dočká také jistých novinek. „Pro běžce bude opět přichystán jak půlmaraton, tak štafeta. Nově ale přibude i sedmikilometrová trať pro jednotlivce. Těším se, až se znovu potkám se všemi na startu,“ láká Martin na už pátý ročník běhu.