Tiskové zprávy

Dvě nová auta pro Sdílení

Dvě nová auta pro Sdílení

Celý týden se mohli lidé účastí na Běhu městem šťastných lásek zapojit do sbírky pro organizaci Sdílení. Startovní brána na náměstí vítala od 1. do 7. srpna každého návštěvníka Telče. Běh pořádalo telčské Sdílení již popáté, avšak první tři ročníky byly pouze jednodenní akcí. „Neustále měnící se vládní nařízení rozhodla o tom, že jsem již podruhé z jednorázové akce udělala týdenní. I když se nekonal společný start, přesto lidé přišli a byli úžasní! Jejich hlavní motivací bylo podpořit naši činnost a vážíme si toho, že mnohdy přijeli na běh z velké dálky. Během celého týdne jsme zažili spoustu krásných setkání s lidmi, u nichž v rodině pečujeme nebo jsme pečovali o blízkého člověka. Lidé nám také zasílali fotky z běhu a vyjadřovali velkou podporu,“ říká Eva Švecová, organizátorka akce. Návštěvníci Telče mohli celý týden po městě potkávat děti, dospělé, seniory, ale také hendikepované, kteří měli na ruce pásku, kterou získali, jakmile se u stánku zaregistrovali na běh. Jejich kroky směřovaly na telčské náměstí, kde stála brána, ze které se startovalo, ale kde byl také cíl. V cíli na všechny čekala perníková medaile a na děti i diplom. Právě perníková medaile byla často hlavní motivace nejmenších. Perníčky už roky pro Sdílení na různé příležitosti peče paní Marie Tomášová z Telče a děvčata ze Studnických perníčků. Nádherně zdobených medailí dělají rovných 900.

„Sdílení jsem poznala v době, kdy jsme využili jejich péči v rodině. I když jsme organizaci znali a podporovali už dříve, až díky osobní zkušenosti jsme zjistili, jak je to nesmírně důležitá služba. Medaile peču každý rok se svými dcerami a vnučkou. Jsme rády, že takto můžeme být součástí benefiční akce, která každý rok Sdílení tolik pomůže. Také je velká radost vidět, s jakou chutí se děti a mnohdy i dospělí do medailí pustí,“ vyjadřuje vděčnost Vlasta Přibylová ze Studnických perníčků.

Cílem letošní běhu bylo sehnat dostatek finančních prostředků na dva menší automobily pro nově nastupující zdravotní sestřičky do domácí ošetřovatelské péče. „Doufali jsme, že se nám podaří během léta sehnat částka 400 000, abychom mohli auta zakoupit. Velmi nám k tomu pomohla benefiční akce s názvem Půlmaraton pro Sdílení, kterou pro nás pořádal Martin Švec a jejíž výtěžek byl 160 000 korun. Lidé na našem běhu ale předčili všechna naše očekávání. Výtěžek je nádherných 339 220 korun,“ sděluje nadšeně Švecová. O ten se zasloužilo 815 běžců i těch, kteří běh pojali jako procházku. Běh totiž není závodní, ale na symbolickou trasu 3 nebo 1,5 km se může vydat téměř každý.

Co udělá Sdílení s penězi, které se na běhu vybraly navíc? Na to nám odpovídá vrchní zdravotní sestra domácího hospice Anna Svobodová. „Sdílení jezdí ke svým pacientům ve dne, v noci i o víkendech. Musíme mít tedy neustále k dispozici svoje vlastní léky, které nakupujeme. Měsíčně nás léky stojí více jak 20 tis. korun. Zbylá částka nám tedy pokryje tyto náklady na další tři měsíce.“

„Velké poděkování patří všem, kteří se na běhu nemalou měrou podíleli. Předně se jedná o Město Telč a Prázdniny v Telči. Za tuto vzájemnou spolupráci jsme moc vděční. Děkujeme také firmám a sponzorům, kteří při nás stojí a na výtěžku se významně podíleli. Letošní rok nás také podpořila Nadace Divoké husy, a to zdvojnásobením výtěžku akce až do 60 tis. korun. Největší díky však patří našim dobrovolníkům, kteří celý týden zajišťovali chod našeho stánku na náměstí a starali se s úsměvem o naše běžce a neběžce,“ děkuje Švecová.